Dział Badań i Rozwoju
Inżynieria oprogramowania, mechaniczna, procesowa oraz projektowanie układów elektronicznych

Sopem: Dział Badań i Rozwoju | Kompetencje

Dział Badań i Rozwoju SOPEM to aktualnie 15-osobowy zespół Inżynierów, związanych z napędami zewnętrznych żaluzji (EVB). Produkty tego typu wykorzystywane są w domach i budynkach do zarządzania cieniem i światłem w pomieszczeniach. Nasze produkty mają wymiary w przedziale od 1  do 6 metrów.

Dla rozwoju Działu R&D w Niepołomicach koniecznym jest doskonalenie następujących kompetencji:

Inżynieria mechaniczna

Grupa ta jest odpowiedzialna za projektowanie i tworzenie nowych komponentów albo z tworzywa sztucznego albo z metalu. Następny krok to rozwijanie podzespołów, takich jak: silnik prądu zmiennego, przekładnia hamulca i zespołów sterujących (LSU).

Projektowanie układów elektronicznych

Głównym celem tej grupy jest opracowanie i rozwijanie obwodów drukowanych PCB (Printed Circuit Board) dla silników posiadających funkcje elektroniczne, takie jak: zdalne sterowanie, wykrywanie przeszkód, wykrywanie oblodzenia, i inne układy.

Inżynieria oprogramowania

Obecnym trendem naszych silników jest wbudowanie w oprogramowanie inteligentnych algorytmów oraz zaawansowanych protokołów komunikacyjnych. Umożliwi to budowę złożonego systemu dla rynków mieszkaniowych oraz przemysłowych (Building Management System - CBS).

Inżynieria procesowa

Produkty Somfy są przewidziane do szerokiej produkcji masowej: zwykle kilka tysięcy dziennie! Zatem koniecznym jest szczególny nacisk na rozwój procesu i to jest celem naszych Inżynierów, aby mieć pewność, że wytwarzane i rozwijane produkty będą łatwe w produkcji i przy optymalnych kosztach użytkowania.

Technika laboratoryjna

Chcemy, by zaprojektowane przez nas produkty były "najlepsze w swojej klasie". Aby sprostać tym wymogom, wszystkie nasze projekty muszą przejść szereg testów laboratoryjnych w celu zapewnienia zgodności naszych wyrobów z normami i wymaganiami dotyczącymi wydajność oraz wytrzymałość.

Zapraszamy do zapoznania się z Działem Badań i Rozwoju. Główne aspekty jego działalności to inżynieria mechaniczna, projektowanie układów elektronicznych, inżynieria procesowa