Dział Badań i Rozwoju
Inżynieria oprogramowania, mechaniczna, procesowa oraz projektowanie układów elektronicznych

Sopem: Dział Badań i Rozwoju

W SOPEM zlokalizowany jest dział badań i rozwoju, będący częścią globalnej organizacji grupy Somfy, mającej swoją centralę w Clueses, we Francji.

Nasza lokalna jednostka odpowiada za technologiczny rozwój napędów, służących do sterowania zewnętrznymi żaluzjami weneckimi ( EVB – External Venetian Blind ).

Zajmujemy się zarówno kompleksowym projektowaniem nowych napędów, jak i ciągłym wdrażaniem usprawnień produktowych dla wyrobów będących obecnie na rynku.

Aktywności te są realizowane przez zespół, w skład którego wchodzą wszystkie profesje niezbędne do realizacji nowych uruchomień; zarządzanie projektami, inżynieria produktu ( mechanika, elektronika, oprogramowanie ), laboratorium, inżynieria procesu produkcyjnego, jakość projektów i dostawców, oraz zakupy.

W oparciu o historyczny know-how (mechanika precyzyjna) regionu Haute-Savoie, inżynierowie mechanicy w Sopem projektują układy napędowe inteligentnych budynków zgodnie z ideą Przemysłu 4.0.
Pracujemy w ramach całego cyklu życia produktu: od analizy wymagań klienta, poprzez koncepty, analizę ryzyka, prototypowanie, testy wstępne, 3D+2D i współpracę z dostawcami. W ramach tego cyklu współpracujemy z wewnętrznymi działami Marketingu, Jakości, Dostaw i Laboratoriami.

Nasz zespół inżynierów, zajmuje się wytwarzaniem oprogramowania dla systemów wbudowanych, które są wykorzystywane do sterowania urządzeniami automatyki domowej.
Podczas wytworzenia oprogramowania, zespół blisko współpracują z inżynierami z innych obszarów odpowiedzialnych za dostarczenia produktu jako całości, zespołem elektroników oraz laboratorium walidacji oprogramowania.

Nasz zespół inżynierów elektroników zajmuje się projektowaniem układów elektronicznych od fazy wymagań do finalnego wdrożenia do produkcji seryjnej.
Kompetencje naszych inżynierów obejmują zakres projektowania układów analogowych i cyfrowych, projektowania PCB, testowania, symulacji, oraz zagadnień EMC i techniki radiowej.

Laboratorium Sopem to dział zajmujący się testami i walidacją napędów elektrycznych między innymi do żaluzji fasadowych, rolet fasadowych a także do markiz i pergoli, które są produkowane w Sopem i innych fabrykach grupy Somfy.